NK 485 – KONGSFJORD

Vinnende bud: kr 12

Denne auksjonen har automatisk budgivning.

Frimerkeauksjon #190-34

Studer bildene

Informasjon fra Postmuseet

KONGSFJORD (Ref#: 6129 , Kilde: KulturNav)

KONGSFJORD (KINGS BAY) poståpneri ble grunnet kullgruvedriften på Svalbard opprettet fra 1.10.1918 med sesong hvert år. (Ikke Sirk. / Ikke offisielt.)

Navnet ble noe senere endret til KINGS BAY.

Fra 1926 endret til NY-ÅLESUND. Sirk. 18, 13.4.1926.

Sesongpoståpneriet ble lagt ned i 1930. Sirk. 20, 23.5.1930.

Sesongpoståpnere:
Ktr.sjef og bokholder Arne Eide 1.10.1918.
Sigurd Margids Sivertsen i 1919.
Kontorist Bertheus Kjærstad kst. i 1920.

Årlig poståpnerlønn i de første årene fra 1918 var kr 100,-.

---------

KONGSFJORD (Ref#: 6130 , Kilde: KulturNav)

KONGSFJORD (Vardø) - se KONGSFJORDEN

---------

KONGSFJORDEN (Ref#: 6131 , Kilde: KulturNav)

KONGSFJORDEN poståpneri, på fiskeværet Veinæs, i Tanen herred, Tanen fogderi, under Vardø postkontor, ble inntil videre underholdt hvert år under loddefisketiden 1.3.--15.6.1892 for den post som kunne befordres til/fra stedet med dampskip. Sirk. 7, 2.4.1892.

Poståpneriet ble fra 1899 underholdt hele året for den post som kunne befordres med dampskip.

Navnet ble fra 1.10.1921 endret til KONGSFJORD. Sirk. 53, 23.9.1921.

Poståpneriet var grunnet krigshandlingene evakuert fra ultimo 1944, og ble gjenopprettet fra 30.6.1945. Sirk. 19, 7.7.1945.

Ved etablering av nye poststedsgrupper ble poståpneriet fra 1.11.1973 benevnt underpostkontor, Sirk. 41, 31.10.1973, og fikk fra 1.1.1977 status av postkontor C, Sirk. 35, 10.12.1976.

Postnr 9960 ble tatt i bruk fra 18.3.1968, men ble fra 1.4.1987 endret til postnr 9982.

Postkontoret 9982 KONGSFJORD ble lagt ned fra 1.10.1996. Ny postadresse: 9980 BERLEVÅG. Sirk.23, 13.9.1996.

Datostempel av sveitsertypen med åpen stjerne ble tilsendt ved opprettelsen.

(9960 / 9982)
Poståpnere/styrere:
Handelsm. O. Paulsen 1.3.1892.
Johan Olsen Veinæs 8.8.1896.
Frk. Frida Hoel 1.1.1912 (f. 1889).
Erling Gulbrandsen kst. 1.10.1919.
Sevaldus J. Gulbrandsen 15.3.1921 (f. 1870).
Ds.eksp. Trygg A. Gulbrandsen 1.2.1941 (f. 1912).
Henry Sebulon Gulbrandsen 1.6.1953 (f. 1906).
Kerstin Dagmar Meyer Olsen kst. 1.6.1976 (f. 1923).

Poståpneren var antakelig ulønnet av Pv. til 1899, da årlig lønn ble satt til kr 50,-, fra 1904 kr 100,-, fra 1908 kr 150,-, fra 1911 midlt. kr 300,-, fra 1912 kr 500,- og fra 1917 kr 550,-.
Fra 1.7.1917 ble det gitt et midlt. dyrtidstillegg med 50 % av lønnen.

---------