NK 242 – SKOTTERUD

Auksjonen er avsluttet

Denne auksjonen har automatisk budgivning.

Auksjonen avsluttet uten bud

Frimerkeauksjon #193-69

Studer bildene

Informasjon fra Postmuseet

SKOTTERUD (Ref#: 11295 , Kilde: KulturNav)

SKOTTERUD poståpneri, på jernbanestasjonen, i Eidsskogen herred, Vinger og Odalen fogderi, under Kristiania postkontor, ble opprettet den 1.7.1890. Sirk. 20, 25.6.1890.
Fra samme tid fikk bipostruten til Vestmarken og Skillingmark (Sverige) utgang fra SKOTTERUD poståpneri, i stedet for fra Eidsskogen poståpneri.

Poståpneriet ble fra 1.7.1900 lagt under Kongsvinger postkontor. Sirk. 26, 30.6.1900.

Ved etablering av nye poststedsgrupper ble poståpneriet fra 1.11.1973 benevnt underpostkontor, Sirk. 41, 31.10.1973, og fikk fra 1.1.1977 status av postkontor C, Sirk. 35, 10.12.1976.

Datostempel av sveitsertypen med åpen stjerne ble tilsendt ved opprettelsen.

(2230)
Poståpnere/styrere/postmestere:
Stasj.mester Ole Aasumb 1.7.1890.
Stasj.mester Elverum vikar i 1901.
Telegrafist Jørgensen 10.7.1907.
Stasj.mester Karl Jensen 31.10.1907 (f. 1866).
Antonius Mørch Jacobsen 1.9.1920 (f. 1879).
Pakkmester Olaf I. Braaten 1.11.1920.
Overtatt av Norges Statsbaner fra 1.8.1933.
Lilli Norli 16.4.1939 (f. 1908).
Johanne Vadheim midlertidig fra 22.9.1942.
Borghild Auli 1.5.1943 (f. 1893).
Poståpner Eilert Nordby 16.1.1961 (f. 1906).
Poståpner Arne Olafsen Pervik 1.7.1963 (f. 1924).
Poståpnerhjelp Aud Sigrun Amundsen 1.6.1966 (f. 1934).

Årlig poståpnerlønn var fra 1890 kr 150,-, fra 1896 kr 460,-, fra 1901 kr 550,-, fra 1905 kr 600,-, fra 1909 kr 700,-, fra 1915 kr 800,- og fra 1917 kr 1.000,-.
Fra 1.7.1917 ble det gitt et midlt. dyrtidstillegg med 50 % av lønnen.

---------