NK 229 – GRORUD

Vinnende bud: kr 18

Nedlagt 1991

Denne auksjonen har automatisk budgivning.

Nedlagt 1991
Frimerkeauksjon #190-140

Studer bildene

Informasjon fra Postmuseet

GRORUD (Ref#: 3673 , Kilde: KulturNav)

GRORUD - se også GRORUDHAGEN

---------

GRORUD JERNBANESTATION (Ref#: 3675 , Kilde: KulturNav)

GRORUD JERNBANESTATION poståpneri, i Østre Ager prestegjeld, Follaug fogderi, under Christiania postkontor, ble underholdt fra 20.9.1855. Sirk. 8, 24.9.1855.

Navnet ble fra ca 1864 endret til bare GRORUD.

Poståpneriet ble fra 1.11.1955 omgjort til underpostkontor II. (Poståpner-protokoll).

Ble fra 1.11.1962 lagt under Adm.avd. i 1. postdistr. Sirk. 47, 15.11.1962.

Ved etablering av nye poststedsgrupper fikk underpostkontoret II fra 1.11.1973 status av postkontor B. Sirk. 41, 31.10.1973.

Fra 1.5.1979 gitt status av postkontor C. Sirk. 18, 8.5.1979.

Fra 1.8.1983 igjen gitt status av postkontor B. Sirk. 34, 20.10.1983.

Fra 1.1.1989 lagt under Oslo Nord postregion. (Etterstad 0--6). Sirk. 1, 10.1.1989.

Poståpneriet nyttet først 3-rings kassasjonsstempel nr 93 og ble tilsendt datostempel den 8.1.1859 av 1-rings type med stenskrift bokstaver.

GRORUD postkontor B, postadresse 0917 OSLO, ble lagt ned fra 1.6.1991. Sirk. 18, 22.5.1991.

(0917 Oslo 9)
Poståpnere/styrere/postmestere:
Stasj.mester Thulin 20.9.1855.
Stasj.mester O. Jensen 9.7.1864.
Stasj.mester Printz 1.9.1865.
Stasj.mester Säfvenbom 1869.
Stasj.mester Harald Magnus Halvorsen 1.1.1880.
Kontorist Gjerdrum kst. 22.11.1898.
Stasj.mester L. Jørgensen 15.1.1899.
Ruth Lie 1.4.1917 (f. 1890).
Marta Alvilde Ottesen 1.7.1957 (f. 1900).
Magdalena Karlsen 1.2.1967 (f. 1914).
Poståpnerass. Willy Magnar Bjørnstad 1.10.1972 (f. 1944).
Vaktleder Ingrid Martha Gundersen (Skog) 1.6.1981 (f. 1935).

De først årlige poståpnerlønninger:

1855 1886 1888 1894 1902 1909 1917
Spd. 36
Kr 200 240 320 400 650 900

Fra 1.7.1917 ble det gitt et midlt. dyrtidstillegg med 50 % av lønnen.

---------

GRORUDHAGEN (Ref#: 3676 , Kilde: KulturNav)

GRORUDHAGEN underpostkontor II, i Oslo komm. og fylke, under Adm.avd. i Oslo postdistrikt, ble opprettet den 1.5.1963. Posten ble pakket til Oslo 9. Sirk. 16, 27.4.1963.

Ved etablering av nye poststedsgrupper ble underpostkontoret II fra 1.11.1973 gitt status av postkontor B. Sirk. 41, 31.10.1973.

Postkontoret ble fra 1.1.1989 lagt under Oslo Nord postreg. (Etterstad). Sirk. 1, 10.1.1989.

Navnet ble fra 1.5.1992 endret til GRORUD. Sirk. 11, 7.4.1992. Tidligere Grorud postkontor ble lagt ned 3.6.1991.

Styrere/postmestere:
(?) (?) (?) 1.5.1963.
Poståpner Elsa Nicoline Dahle (Hansen) 1.2.1966 (f. 1916).
Førstepostkass. Gunvor Starheim 1.11.1980 (f. 1934).
Postmester Gunvor Starheim 1.5.1998 (f. 1934).
Postmester Bjørn Stoltenberg 1.10.1998.
Postmester Gunvald Tjeldnes 1.11.1998.
Postmester Gunvald Tjeldnes 2.1.2001.

---------

GRORUD (Ref#: 3674 , Kilde: KulturNav)

GRORUD - se GRORUD JERNBANESTATION

---------